Forfatterarkiv: admin

Om admin

Bestyrelsesmedlem og Formand i Fårhus Borger & Ungdomsforening, Byfestkoordinator

Sct. Hans fest i Fårhus

Sct Hans 2019 ny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Traditionen tro afholder vi igen Sct. Hans fest på Fårhus Forsamlingshus, i år på en søndag, så vi håber rigtig mange kigger ned på pladsen.

Vejrudsigten lover os fint vejr denne aften.

Båltalen er lagt i hænderne på Ditte Vennits Nielsen, Byrådsmedlem i Aabenraa og til dagligt Journalist ved Bov Avis.

Fårhus Byfest 2019: Resultater og Omtale

Hermed resultater fra årets fest, som fik et virkelig fint forløb, vi kan især glæde os over god deltagelse og en fin afvikling til alle aktiviteter og en god stemning på festpladsen. Søndagen var dog ved at regne væk, men rytterne trodsede regnen med godt humør og fantastiske resultater. 

Konge titlerne ved ringridning gik til fætrene Christian og Sven, begge fra Toftlund. Helt sensationelt var der ikke mindre end 12 ryttere der havde taget alle 24 ringe. Julie Juhl løb med Pokalen for børne-ryttere og titlen som kronprins, Julie er datter af Rasmus Juhl, kendt som Julle fra fjernsyns programmet ”Rigtige mænd”.

Soldtater

Midt under det fælles morgenkaffebord søgte et helt kontingent soldater ind på pladsen, for at få sig en kold fadøl.

Blomsterpiger

Tolv blomster-piger mødte til kransebinding og bandt de 12 flotte kranse til ringridning.

Traktorringridning

Traktorringridning for fuld udblæsning; fuld koncentration fra både publikum og tilskuere.

Ringridning:

Børn:

Konge                Christian M. Brink, Toftlund

Kronprins         Julie Juhl, Ravsted

Prins – børn      Sally Nielsen, Sønderborg

 

Voksne:           

Konge                Sven Åge Kjeldstrøm, Toftlund

Kronprins         Jesper Hansen, Holsted

Prins                   Vivi Christensen, Øster Højst

                            

1.    < =  14 år   Victoria Autzen, Sofiedal

1.   15 – 29 år    Claus Jacob Hissel, Tumbøl

1.   30 – 44 år    Alice Andresen, Sofiedal

1.   45 – 59 år    Finn Gundersen, Sydals

1.   > = 60  år    Walther Westergaard, Aabenraa

                            

Pokal børneryttere                   Julie Juhl, Ravsted

Skat:

1: A.C. Petersen, Padborg                                   2638 Points

2: Orla Rodenberg, Padborg                               2200 –

3: Rainer Hugger                                                      2019 –

Whist:

1: Astrid Rossen                          2575 Points

2: Erik Secher                               2175 –

3: Knud Gert Diedrichsen       2025 –

 Petanque (Double):

1: Gerda & Helene

2: Birthe & Herbert

3: Michael & Lena

4: Anne Grethe & Ulla

Havetraktorringridning:

Per Matzen (Konge)

Rene Gosch (Kronprins)

Gynther Gosch (Årins)

Per Matzen (Flotteste)

Team Hilbilly (Mest Kreative)

Cykelringridning:

Børn:

Espen Nissen (Konge)

Jeppe Post (Kronprins)

Kasper Jo Nikolaisen (Prins)

Voksne:

Frede Matzen (Konge)

Bente Møller (Kronprins)

Torben Nissen (Prins)

Gynther Gosch (Munkenstikker)

Traktorringridning:

Susanne Schmidt (Konge)

Dennis Johannsen (Kronprins)

Mads Schmidt)